Historie řeckého ostrova Thassos - recko-thassos.cz

Thassos je překrásný, romantický a klidný řecký ostrov, jehož magickou krásu musíte spatřit na vlastní oči, abyste pochopili, v čem jeho půvabné kouzlo spočívá...
Váš průvodce ostrovem
Přejít na obsah
O Thassosu


Historie řeckého ostrova Thassos

Archeologické výzkumy, které na Thassosu probíhají až dodnes, objevily velké množství nálezů z období předhistorického až po roky starokřesťanské a dokazují nepřetržité obývání ostrova. O to se zasloužila úrodná půda, dostatek vody, množství dřeva vhodného na stavbu lodí a strategická poloha v Thráckém moři. Filologické prameny uvádějí, že přibližně v období 1600 – 1500 roků p. n. l. se na ostrově usadili Féničané.


Začátkem prvního tisíciletí p. n. l. je vytlačili thrácké kmeny, které převzaly od Féničanů jejich zkušenosti vědomosti o stavbě lodí, těžbě zlata, stejně jako jejich kulturu. V období od 6. do 4.stol. p. n. l., se Thassos přejmenoval a nazýval se „Atény severu“. Ve starověku byl jedním z nejhustěji obydlených ostrovů. Razily se zde zlaté mince, později i stříbrné a bronzové. Možno vidět v Archeologickém muzeu. Lodě z Thassosu se plavily do Egypta, na Krétu a do Fénicie. Na ostrov přicházelo obyvatelstvo ze všech oblastí Řecka a bohatí Thassosani zakládali osady i na protilehlé pevnině, známe pod názvem „Kontinent Thassos“. Navzdory odporu byl v letech 464 – 406 p. n. l. Thassos ovládaný Aténami, později byl podřízen Filipovi II. Makedonskému. Ve vládě nad ostrovem se postupně vystřídali Římani, Byzanci, Benátčané, Bulhaři a od roku 1455 Turci. Jako dar sultána Mahmuda patřil v letech 1841 – 1902 egyptskému králi Mohamedovi Alimu, který se narodil v Kavale a dětství přežil na Thassose. 10. října 1912 během balkánské války byl Thassos přičleněn Řecku.

Pozor důležité


Zákony na ochranu památek jsou v Řecku velmi přísné, z archeologických nalezišť je zakázáno odnášet jakékoliv (i na první pohled bezcenné) kameny, doporučena je i zdrženlivost mimo tyto lokality (nikdy nevíte, nejste-li na místě, kde budou pamětihodnosti teprve objeveny, jakýkoliv nález s možnou historickou hodnotou je povinnost hlásit). Dražší suvenýry jsou zřetelně označeny jako repliky, na jiné památkové předměty je třeba mít zvláštní povolení.

THASSOS dovolená snů již od 4 090 Kč

Vyberte si z rozsáhlé nabídky zájezdů do překrásných letovisek ostrova Thassos. Rezervujte online za bezkonkurenční ceny a navíc s řadou dalších výhod (sleva na dítě, novomanželská či seniorská sleva apod.) ...

Podívat se do nabídky zájezdů >>

Návrat na obsah