Božské olivy aneb vše o olivách
Středoevropská zkratka jsou olivy v sáčku, ve sklenici nebo v plechovce, případně nakládané s různým kořením - v posledních letech v našich obchodech běžně dostaneme i vážené. Dětem většinou nechutnají, ani já jsem na tom nebyla jinak, k oblibě oliv jsem se dopracovala až v dospělosti. Používám je do salátů, těstovin, na pizzu, dají se zapékat do slaného pečiva a hlavně zobat jako chuťovky. V našich zeměpisných šířkách jim však chybí atmosféra a znám lidi, kteří se těší na dovolenou hlavně kvůli olivám, které si vyberou v jižních zemích na trhu.
Nejznámější mytologickou historkou o olivách je báje o založení Athén, kdy Athéna vedla spor s Poseidonem, kdo má být patronem nového města. Zeus rozhodl, že bude zasvěceno bohu, který přinese jeho prvním obyvatelům užitečnější dar. Poseidon, bůh moře, mrštil trojzubcem o skálu a z té vytryskl pramen se slanou vodou. Moudrá Pallas Athéna přinesla lidem olivovník. Ti usoudili, že jim strom dá obživu, olej uklidní, vyléčí, zkrášlí tělo, rozsvítí a zahřeje... Navíc mohou z olivy vypěstovat další stromy, takže nevyhynou. Bohyně tedy zvítězila, město se od těch dob nazývá Athény a olivovník je uctíván jako posvátný strom.
Ve Středomoří rostou stamiliony olivovníků (90% světové produkce) v olivových hájích, jednotlivé stromy najdeme na zahradách nebo u cesty. Je to nenáročný a velmi odolný strom s šedavými listy, který snese velkou zimu, horko i sucho a dožívá mnoha let. Roste pomalu, plnohodnotnou úrodu lze očekávat až asi po 30 letech života, existují olivovníky starší než 2000 let. Jedna z teorií říká, že se olivy začaly pěstovat asi před 6000 lety na Krétě. Ve starověku byly olivovníky většinou majetkem státu a nesměly se kácet. Byly středem života, symbolem bohatství a míru. Vítězové sportovních her a různých soutěží byli dekorováni olivovými věnci nebo alespoň větvičkou. Již Homér nazývá olivový olej tekutým zlatem, ve stínu olivovníků rozvíjeli své teorie o životě antičtí filozofové Aristoteles nebo Platón. Olivový strom byl považován za kouzelný, věřilo se, že může růst sám od sebe. Proto také byly olivovníky nepřítele oblíbeným terčem, zničením stromů byl protivník výrazně oslaben.
Prodej oliv na trhu v Nei Pori - olivový háj v podhůří Olympu.
Řecké přísloví "jedl jsem s ním chléb a olivy" je známkou přátelství. Také se říká, že každý Řek vlastní aspoň jeden olivovník (počet obyvatel Řecka je 11 milionů, počet olivovníků se odhaduje na 150 milionů). Novomanželům v Řecku se přeje: "Ať ve Vašem domě nikdy nechybí chleba, víno a olivy". Olivový olej se používá k církevním obřadům, při křtu, svatbě, pohřbu, ke svícení, topení, vaření, natírání kůže, léčivým a kosmetickým účelům, zpracovává se i olivové dřevo.
Prastaré olivovníky na Krétě - olivy v náročných podmínkách krétských hor. V Řecku se olivy sklízejí v listopadu a v prosinci, této práci se věnují celé rodiny, pomáhají brigádníci. Státní zaměstnanci dodnes dostávají v Řecku během sklizně oliv volno. Ve velkých olivových hájích se uplatňuje stále více mechanizace, ale strojově sebrané olivy se používají pouze na výrobu oleje. Olivy určené k jídlu se sbírají ručně (asi 10% úrody). Tradičním způsobem se zralé olivy střásají na velkou plachtu zavěšenou pod stromem, případně se trhají do košíků jako švestky. Nasolují se ve velkých kontejnerech, dříve se máčely několik dní v moři. Pak se musí nechat několik měsíců zkvasit. Nakonec jsou naloženy do ochucených nálevů, ve kterých se skladují a prodávají. Všechny olivy, které vyrostou na stromech, jsou zelené. Rozdíl mezi černými a zelenými olivami je pouze ve stupni dozrávání. Zelené olivy jsou nezralé, pak přicházejí různé barvy žlutých, červených, modrých, až k úplně zralým, černým. Aby to však nebylo tak jednoduché, některé černé olivy vznikají ze zelených až při zpracování.
Olivy u rodného domu Leonarda da Vinci (Itálie). Velmi staré olivovníky rostou nedaleko Baru (Černá Hora)
Řecko je třetí největší výrobce olivového oleje na světě (první je Španělsko), na jednoho obyvatele připadá spotřeba asi 23 litrů olivového oleje za rok. Řecký panenský (lisovaný za studena) olej je považován za nejlepší na světě. Olej je dodnes základní potravinou řeckého jídelníčku a říká se, že v něm tkví tajemství dobrého zdraví obyvatel Středomoří. V Řecku jsme také slyšeli, že olivový olej ve skleněných lahvích je určen výhradně pro turisty, Řekové jej prý kupují pouze v plechových nádobách.
Dovolená na krásně zeleném ostrově Thassos
Slevy až 50 % jsou v plném proudu. Nenechte si ujít příležitost k levnější dovolené pro rodinu s dětmi i dvojici :-)
Podívejte se do nabídky zájezdů >>