Muzea a historické památky - recko-thassos.cz

Thassos je překrásný, romantický a klidný řecký ostrov, jehož magickou krásu musíte spatřit na vlastní oči, abyste pochopili, v čem jeho půvabné kouzlo spočívá...
Váš průvodce ostrovem
Přejít na obsah
Nejzajímavější památky a místa, co stojí za to vidět


Muzea a historické památky na Thassosu

Přímořská vesnička Alyki / Aliki


Alyki leží na východním pobřeží ostrova nedaleko letoviska Skala Potamias. Je obklopená dvěma malebnými zátokami a borovým hájkem. Kromě velmi pěkné a navštěvované pláže, zde naleznete i rozvaliny starého přístavu a antického chrámu. Dříve se ve vesnici těžil mramor, dnes je již starobylý  lom uzavřený a patří mezi další místní pamětihodnosti.


Po prohlídce památek najdete osvěžení v některé z taveren s výhledem na moře a samozřejmě též v čistém a průzračném moři.


Agora


Agoru neboli antické tržiště, můžete obdivovat v hlavním městě ostrova (Thassos neboli Limenas). Dodnes se dochovaly jen obvodové zdi a několik sloupů, nicméně přesto toto místo doslova dýchá dějinami. Thassos býval v dávných dobách významným obchodním centrem, a tak není divu, že se tu obchodování na tržišti dobře dařilo. Původně k místu přiléhaly některé další stavby, hlavně chrámy zasvěcené Dionýsovi, bohu plodnosti a úrody, a Poseidonovi, vládci všech moří. Ač bylo místo postaveno mezi 2. a 6. stoletím před naším letopočtem, dočkalo se svého objevení až v 50. letech minulého století. Dnes ho mohou návštěvníci zhlédnout zdarma v kteroukoli denní dobu. Bývalo zde i antické divadlo.

Archeologické muzeum


Toto muzeum mohou všichni zájemci o historii navštívit v hlavním městě ostrova (Thassos neboli Limenas), a to hned vedle vstupu do tržiště Agora. Sbírky pokrývají období několika tisíců let, a tak tu můžeme spatřit vzácné kamenné a mramorové sochy, keramiku, malby, stříbrné a měděné mince, hliněné figurky a další památky na dávné časy.


Galerie Metalia

Kdo zavítá na ostrov Thassos, neměl by vynechat galerii na pláži Metalia. Jsou tam nádherná díla z mramoru a bílého kamene. Největší a nejzajímavější je tzv. Stonehenge, připomínající Stonehenge v Anglii, který je na cestě trochu stranou od silnice. Je potřeba pozorně sledovat značení, protože žádná velká cedule tam není.


Prý existuje pověra, že kdo si sáhne na kámen se svým znamením a pak si stoupne do prostřed kruhu a něco si přeje, splní se mu to.


Antické kamenné divadlo


Divadlo a dramatická tvorba, patří neodmyslitelně k Řecku a antice, a tak jeden kamenný umělecký stánek nechybí ani na v minulosti tak významném ostrově, jakým Thassos býval. Jde o kamenné divadlo, které se dochovalo v hlavním městě ostrova. Bylo vystavěno před neuvěřitelnými více než dvěma tisíci let a ve své době dokázalo pojmout několik tisíc diváků. Jeho původní podoba byla změněna Římany, kteří ho přestavěli na gladiátorskou arénu. Dnes nezůstává divadlo nic dlužno svému poslání, neboť se tu konají koncerty a další kulturní akce.


Vagis muzeum

Toto malé muzeum se nachází v obci Potamia, jiho-východně od města Thassos. Je věnováno sochaři jménem Polygnotos Vagis, který emigroval do Ameriky, kde se umělec natrvalo usadil. Muzeum zobrazuje reálné a abstraktní díla sochaře.Lidové muzeum


Do Lidového muzea může každý zájemce o poznávání zdejší kultury zavítat, když se vydá směrem dále do vnitrozemí v jihovýchodní části ostrova Thassos, jižně od hlavního města Limenas, do vesničky zvané Theologos. V tradičním patrovém domku s kamenným zdobením v přízemí a bílou fasádou v prvním patře, se lze seznámit s tradicemi zdejších obyvatel. V dolní části budovy jsou vystaveny pracovní a řemeslné nástroje původních osadníků, nábytek a další předměty denní potřeby. V horním patře jsou pak k vidění jednotlivé místnosti klasického ostrovního domku. Vstup do prostor muzea je placený; jde však jen o drobné, přičemž děti mohou nárokovat vstup zdarma, případně slevy.


THASSOS dovolená snů již od 4 090 Kč

Vyberte si z rozsáhlé nabídky zájezdů do překrásných letovisek ostrova Thassos. Rezervujte online za bezkonkurenční ceny a navíc s řadou dalších výhod (sleva na dítě, novomanželská či seniorská sleva apod.) ...

Podívat se do nabídky zájezdů >>

Návrat na obsah